21o ΔΗΜ. ΣΧ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (ΘΕΟΧ. & Μ. ΜΑΝΑΒΗ)

10ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 22 Απρίλιος 2018 21:49 Συντάχθηκε απο τον/την Σπανός Κωνσταντίνος Κυριακή, 22 Απρίλιος 2018 20:58

Την Τετάρτη 18 Απριλίου, η ΣΤ' τάξη του σχολείου μας παρουσίασε με επιτυχία, στο10ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής, την εργασία τους. Η εργασία τους ονομάστηκε DigGrAl (Digital Graduate Album) και πρόκειται για ένα ψηφιακό λέυκωμα αποφοίτησης, το οποίο δημιουργήθηκε από τους μαθητές ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΖΟΝΤΑΣ το!!! Πέρα από την παρουσίαση της δουλειά τους, τα παιδιά παρακολούθησαν εργασίες πληροφορικής άλλων σχολείων, καθώς επίσης δώσανε και συνέντευξη στο Live ραδιόφωνο του Πανελλήνιου Σχολίκού Δικτύου! Για να δείτε την εργασία των παιδιών κάντε κλικ στην εικόνα.

Μελοποιημένη Ποίηση

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 14 Ιούνιος 2018 00:15 Συντάχθηκε απο τον/την Σπανός Κωνσταντίνος Τετάρτη, 13 Ιούνιος 2018 23:08

Πολιτιστικό Πρόγραμμα "Μελοποιημένη Ποίηση"

Μελοποιημένη Ποίηση     Οδυσσέας Ελύτης       Νίκος Γκάτσος

Στο πλαίσιο του Πολιτιστικού Προγράμματος "Μελοποιημένη ποίηση με άρωμα τεχνολογικής, θεατρικής και εικαστικής προσέγγισης", οι μαθητές των τάξεων Γ1 και Γ2 του σχολείου μας παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία στην αίθουσα Μ. Ανδρόνικος του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης την  παράστασή τους. Τα παιδιά τραγούδησαν μελοποιημένους στίχους σπουδαίων Ελλήνων ποιητών και τους δραματοποίησαν, συνοδεία ψηφιοποιημένου και εικαστικού υλικού. Το ψηφιακό υλικό της παράστασης μπορείτε να το δείτε ΕΔΩ. Το βίντεο της παράστασης θα ανέβει, όταν είναι έτοιμο από το μουσείο.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Χατζηαγόρου Μαρία (Μουσική), Όλγα Γαγρίνα (Θέατρο), Σεβασλίδου Τζούλια (ΤΠΕ), Στέλλα Παπαδοπούλου (Εικαστικά)

ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ "ΛΥΡΑΥΛΟΣ"

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 14 Δεκέμβριος 2018 21:20 Συντάχθηκε απο τον/την Γεώργιος Χαλκιάς Κυριακή, 02 Δεκέμβριος 2018 20:45

Την Παρασκευή 30 Νοεμβρίου οι μαθητές/τριες όλων των τμημάτων του Σχολείου μας, καθώς και του 109ο συστεγαζόμενου Δημοτικού Σχολείου, παρακολούθησαν μια υπέροχη μουσική παράσταση από την ομάδα «Λύραυλος», υπό την οργανωτική υποστήριξη της καθηγήτριας μας στη μάθημα της Μουσικής.

Παρουσιάστηκαν αρχαία μουσικά όργανα και η εξέλιξή τους στο χρόνο, ο ρόλος τους στην μουσική επένδυση στοίχων και ο τρόπος σχεδίασης και κατασκευής τους, μέσα από διαδραστικά παιχνίδια που ενεργοποίησαν τη φαντασία όλων των παιδιών τους.

ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Τελευταία Ενημέρωση στις Τρίτη, 29 Οκτώβριος 2019 09:47 Συντάχθηκε απο τον/την Γεώργιος Χαλκιάς Παρασκευή, 11 Οκτώβριος 2019 10:26

makedonia

Σήμερα, Παρασκευή 11 Οκτωβρίου, οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί των τμημάτων του σχολείου μας, πραγματοποίησαν αφιέρωμα για τον Μακεδονικό Αγώνα, που αφορά στις συγκρούσεις μεταξύ κυρίως ελληνικών και βουλγαρικών ένοπλων σωμάτων που διεξήχθησαν από το 1904 ως το 1908 στην περιοχή της Μακεδονίας.

ΤΟ ΚΑΠΛΑΝΙ ΤΗΣ ΒΙΤΡΙΝΑΣ

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 30 Οκτώβριος 2019 21:53 Συντάχθηκε απο τον/την Γεώργιος Χαλκιάς Κυριακή, 27 Οκτώβριος 2019 09:55

kaplani-vitrinas

Την Πέμπτη 24 Οκτωβρίου, όλα τα τμήματα του σχολείου μας παρακολούθησαν την επίκαιρη θεατρική παράσταση "Το καπλάνι της βιτρίνας", στο θέατρο Αμαλία.

Πρόκειται για μια θεατρική διασκευή του μυθιστορήματος της Άλκης Ζέη και αναφέρεται στη ζωή δυο κοριτσιών, της Μέλιας και της Μυρτούς, που ζουν σε ένα νησί του Αιγαίου, κατά τη διάρκεια της Δικτατορίας του 1936. Ο ξάδερφός τους, που αντιτίθεται στο καθεστώς, μπλέκει σε επικίνδυνες περιπέτειες με το καπλάνι (έναν βαλσαμωμένο τίγρη) και με την σκληρή πραγματικότητα.

Το έργο, που εντάσσεται στο εορταστικό κλίμα των ημερών, είναι συγκινητικό, έχει δράση και βασικό μήνυμα τον συνεχή αγώνα του ανθρώπου για την ελευθερία.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL