Λαμπερές Ιστορίες Φωτιάς

Προσοχή: ανοίγει σε νέο παράθυρο. PDFΕκτύπωσηE-mail

Εκδηλώσεις της Γενικής Γραμματείας Πολιτισμού του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. στο πλαίσιο
της δράσης Περιβάλλον και Πολιτισμός 2012: «Παντέχνου πυρός σέλας - Λαμπερές ιστορίες φωτιάς»

Σας ενημερώνουμε ότι η Γενική Διεύθυνση Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Γενικής Γραμματείας Πολιτισμού του Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. διοργανώνει εκδηλώσεις σε 147 αρχαιολογικούς χώρους, μουσεία και μνημεία όλης της χώρας στο πλαίσιο της πανελλαδικής δράσης Περιβάλλον και Πολιτισμός 2012: «Παντέχνου πυρός σέλας - Λαμπερές ιστορίες φωτιάς».
                Τις εκδηλώσεις συντονίζει το Τμήμα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων. Οι δράσεις θα διαρκέσουν από 11 έως και 14 Οκτωβρίου 2012 και απευθύνονται τόσο σε μαθητικό όσο και στο ευρύ κοινό. Κατά τη διάρκεια του τετραημέρου θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις ποικίλου χαρακτήρα, περιηγήσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα κ.ά., τα οποία θα επιχειρήσουν να αναδείξουν τη σημασία και τις ποικίλες διαστάσεις της αξίας της φωτιάς στη ζωή των ανθρώπων από την αρχαιότητα έως σήμερα. Η είσοδος στα δημόσια μουσεία και στους αρχαιολογικούς χώρους θα είναι ελεύθερη για τους επισκέπτες που θα συμμετέχουν στις εκδηλώσεις το Σάββατο 13 και την Κυριακή 14 Οκτωβρίου 2012, ενώ την Πέμπτη 11 και την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2012 οι συμμετέχοντες φορείς θα υποδέχονται σχολικές ομάδες.

Μουσεία Ν. Θεσσαλονίκης

? Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης,
κ.κ. Χ. Γκατζόλης, Ό. Σακαλή, Ε. Τσιαμάγκα, τηλ. 2310-830538
? Επταπύργιο, 9η ΕΒΑ,