ERASMUS - ΓΑΛΛΙΚΑ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Σπανός Κωνσταντίνος
Πέμπτη, 11 Απρίλιος 2024 21:43

Στα πλαίσια προγράμματος Erasmus δύο μαθήτριες του Επαγγελματικού Λυκείου Aristide Briand της πόλης Orange της Γαλλίας που ανήκει στην Ακαδημία της Aix – Marseille ειδικότητας βοηθοί εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επισκέφτηκαν το 21o Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης την Τρίτη 19 & 26 Μαρτίου για να παρακολουθήσουν την εκπαιδευτική διαδικασία και να πραγματοποιήσουν δραστηριότητες μέσα στην τάξη στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής γλώσσας της Ε' και ΣΤ' Δημοτικού υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού της Γαλλικής γλώσσας κας Μάρθας Καλδή.
Στη διάρκεια των επισκέψεων αυτών οι μαθητές των τμημάτων Γαλλικής γλώσσας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το γαλλικό πολιτισμό , να κινητοποιηθούν επικοινωνώντας με φυσικούς ομιλητές της γλώσσας αλλά και να εκφραστούν στη γαλλική γλώσσα εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιο τους. Επίσης έγινε ανταλλαγή ιδεών και καλών πρακτικών σχετικά με τη σχολική ζωή στη Γαλλία παρουσία του Διευθυντή μας κ. Νικολάου Μπίντα.

gallika

gallika 2