21o ΔΗΜ. ΣΧ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (ΘΕΟΧ. & Μ. ΜΑΝΑΒΗ)
ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΗΜΕΡΑ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την ΝΙΚΟΣ Χ.
Πέμπτη, 11 Φεβρουάριος 2016 09:30
  • Τον Οκτώβριο έγινε η Αθλητική Ημέρα στο σχολείο μας. Είναι μια δράση που γίνεται πανελλαδικά μετά από απόφαση του Υπουργείου Παιδείας. Συμμετείχαν όλα τα παιδιά του σχολείου σε αγωνίσματα και παιχνίδια που επέλεξαν οι Γυμναστές που είχαν και την επιστασία της εκδήλωσης. Η φετινή Αθλητική Ημέρα ήταν αφιερωμένη στα ιδεώδη των Παραολυμπιακών Αγώνων. Γι’ αυτό το λόγο έγινε ομιλία και προβολή σχετικών βίντεο.
  • Φωτογραφία από το βόλεϊ με σφουγγάρια (παιχνίδι μικρών τάξεων)
  • alt
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Μάρτιος 2016 10:33

Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Γεωργία Βατσάκη
Κυριακή, 22 Μάιος 2016 08:59

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Γιορτάζεται κάθε χρόνο στις  2 Απριλίου την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.
Διαβάζουμε, εγώ κι εσύ.
Τα γράμματα γίνονται λέξεις
κι οι λέξεις έπειτα, όλες μαζί,
γίνονται βιβλία να διαλέξεις.
(από μήνυμα που  έγραψε η  πολυβραβευμένη  συγγραφέας   Pat  Mora.)
Περίπου 500 παιδιά πέρασαν από τους πάγκους που έστησαν η  Γ΄ και η Στ΄ τάξη του σχολείου μας την Πέμπτη, 31 Μαρτίου και την Παρασκευή, 1 Απριλίου, γιορτάζοντας  την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου.
Προτάθηκε πληθώρα βιβλίων που  ’χαν πάνω τους χρωματιστές καρτέλες,  πληροφορώντας τους αναγνώστες για τον συγγραφέα, τους ήρωες και τι άρεσε στα παιδιά διαβάζοντάς τα.
Οι μαγνητικοί σελιδοδείκτες που ψάρεψαν τα παιδιά, βρήκαν τη θέση τους πάνω στ’ αγαπημένα τους βιβλία. Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν από το ψάρεμα, θα διατεθούν στην κάλυψη αναγκών του σχολείου.

Οι  σελιδοδείκτες μας με σχέδια από πίνακες του Joan Miró
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Γ. Γαϊτάνης – Γ. Παπαδημητρίου – Χ. Παυλίδου – Α. Αισιοπούλου - Γ. Βατσάκη

Φωτογραφικό Υλικό Έκθεσης

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 22 Μάιος 2016 09:49

ΞΙΦΑΣΚΙΑ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Νίκος Χατζηεφραιμίδης
Πέμπτη, 11 Φεβρουάριος 2016 09:36
  • Τον Δεκέμβριο επισκέφτηκαν το σχολείο προπονητής και αθλητές του αθλήματος της Ξιφασκίας. Η επίσκεψη έγινε με πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής. Σκοπός ήταν η γνωριμία των μαθητών κυρίως της Ε΄ και ΣΤ΄ με αυτό το άθλημα που δεν είναι πολύ διαδεδομένο. Επίσης η παρουσίαση ήταν ενταγμένη στο Σχέδιο Δράσης του Σχολείου με θέμα: «Τα Ολυμπιακά ιδεώδη». Η Ξιφασκία είναι από τα παλαιότερα Ολυμπιακά αθλήματα. Η επίδειξη έγινε με βιωματική μέθοδο και, έτσι, κάθε μαθητής και μαθήτρια φόρεσαν το προστατευτικό κράνος του κεφαλιού και «ξιφομάχησαν» με τους προπονητές.
  • alt
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Μάρτιος 2016 10:29

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ Δ. ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την ΝΙΚΟΣ Χ.
Τετάρτη, 10 Φεβρουάριος 2016 18:14
  • Μετά από πρόσκληση της Διεύθυνσης του Σχολείου, πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων, μας επισκέφτηκε η Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης. Η Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων γέμισε με χαρούμενες γνωστές μελωδίες από μουσικά όργανα. Τα παιδιά του Σχολείου μας είχαν την δυνατότητα να ακούσουν μία πολύ ποιοτική ορχήστρα και να γνωρίσουν την ονομασία αλλά και τον ήχο από τα περισσότερα πνευστά όργανα μιας ορχήστρας ένα - ένα ξεχωριστά.alt
Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 07 Μάρτιος 2016 10:36

Αναζήτηση

Είσοδος-Εγγραφή

Τρίτη, 17 Οκτωβρίου 2017

Η Εμμονή Της Μνήμης

Φόρουμ Εκπαιδευτικών

Από εδώ μπορείτε να μπείτε στο Φόρουμ των Εκπαιδευτικών το οποίο δημιουργήθηκε για να επικοινωνούμε οι εκπαιδευτικοί της 8ης Περιφέρειας Σχολικών Συμβούλων. Για να μπορείτε να συμμετέχετε σε συζητήσεις θα πρέπει να κάνετε πρωτα εγγραφή.

O Καιρός Στην Πόλη Μας

Ο Παραμυθάς

Για τους μικρούς μας μαθητές/τριες

Αν θέλετε να διαβάσετε  ή να ακούσετε ή να δείτε ζωντανά ένα παραμύθι επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Παραμυθά!

Ταξίδι_Παιχνίδι_Στο Διάστημα

Ταξίδι στη γνώση του Διαστήματος!

Μικροί Ζωγράφοι

Οι μικροί ζωγράφοι του σχολείου μας! Δείτε τα υπέροχα έργα τους!

Σύλλογος Γονέων Και Κηδεμόνων

Επικοινωνήστε με το Σύλλογο Γονέων Και Κηδεμόνων!

Η Ιστορία Του Καραγκιόζη

Το Μαγικό Κάστρο

Ταξίδι στη χώρα των Παραμυθιών

Ανοιχτή λογοτεχνία στο Διαδίκτυο

Διαβάστε,  περιηγηθείτε, γνωρίστε ηλεκτρονικά τα βιβλία πολλών  συγγραφέων.
Βιβλία για μικρούς και μεγάλους για όλη την οικογένεια!

Μπείτε στο Βραβευμένο Μπλογκ
Φιλαναγνωσίας της