ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ PDF Εκτύπωση E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Γεώργιος Χαλκιάς
Κυριακή, 31 Μάιος 2020 14:53

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 01 Ιουνίου το Σχολείο μας θα επαναλειτουργήσει με υπο-τμήματα. Η κατανομή των παιδιών έγινε αλφαβητικά, αφού λάβαμε υπόψη την περίπτωση φοίτησης αδερφών σε διαφορετικά τμήματα. Το πρώτο υπο-τμήμα, αυτήν την εβδομάδα, θα έρθει στο σχολείο: Δευτέρα - Τετάρτη – Παρασκευή, ενώ το 2ο υπο-τμήμα: Τρίτη - Τετάρτη και την επόμενη εβδομάδα το αντίστροφο.

Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά και όλα τα παιδιά θα σχολάσουν στις 13:15, καθώς δεν θα λειτουργήσει το Ολοήμερο. Η Πρωινή ζώνη θα λειτουργήσει κανονικά. Κανένας γονέας ή κηδεμόνας δεν επιτρέπεται να εισέλθει στο χώρο της αυλής του σχολείου και η επικοινωνία με τη διεύθυνση του σχολείου θα γίνεται τηλεφωνικά και ηλεκτρονικά. Το κυλικείο δε θα λειτουργήσει.

Επιπλέον, θα πρέπει να ενθαρρύνετε τα παιδιά να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ, που θα είναι αναρτημένες και στις αίθουσες του  σχολείου, ώστε να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής:

• Να αποφεύγουν τη στενή επαφή με άτομα που παρουσιάζουν συμπτώματα του ιού και να κρατούν αποστάσεις από τους ηλικιωμένους ή τα ευάλωτα άτομα της οικογένειας.
  • Να βήχουν και να φτερνίζονται στον αγκώνα τους ή σε ένα χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετούν αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.
  • Να πλένουν συχνά τα χέρια τους με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.

Επίσης:

• Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα, επικοινωνήστε άμεσα με γιατρό της πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας, κατά προτίμηση με γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά, και ενημερώστε το σχολείο.
  • Αποθαρρύνετε τα παιδιά να συνωστίζονται σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα.

Για περισσότερες πληροφορίες, υποστήριξη ή παρέμβαση μπορείτε να απευθυνθείτε στην ειδική ομάδα επιστημόνων του ΕΟΔΥ. Για ιατρική υποστήριξη και παρέμβαση: 2105212054, 2105212056, 2105212058. Για ψυχολογική υποστήριξη και παρέμβαση: 215215 6060.

Τέλος, σας ενημερώνουμε πως όλοι οι μαθητές πρέπει να διατηρήσουν τα βιβλία τους για την επόμενη σχολική χρονιά και το πρόγραμμα "τσάντα στο σχολείο" δεν θα εφαρμοστεί.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 31 Μάιος 2020 15:46

Κυριακή, 12 Μαΐου 2024